Апгрейд ASW VARIUS MOD. I

Розробляємо не лише власні моделі акустичних систем, а й робимо апгрейд акустики інших виробників


На черзі акустичні системи ASW Varius Mod.1

Конструкція традиційна: 2-смугові поличники в корпусі з фазоінвертором.
Технічні дані виробника

Огляд, прослуховування та виміри.

У характері звучання одразу відчувається домінування низьких та високих частот.
В сукупності з ослабленим середньо-частотним діапазоном звучання дещо синтетичне.

Що покажуть виміри характеристик цих акустичних систем?

Амплітудно-частотні характеристики

Амплітудно-частотна характеристика цілком підтверджує суб’єктивні враження від звучання. Діапазон середніх частот 300 Гц – 6 кГц занижений на величину 6 дБ порівняно із низькими та високими частотами. Що складає різницю звукового тиску між цими частотними діапазонами в 2 рази.

З власного досвіду прослуховування багатьох систем, хочу зазначити що подібний характер звучання з домінуванням низьких та високих частот і ослабленою серединою є досить розповсюдженою рисою багатьох акустичних систем.
Така подача може скласти хибне враження більш масштабного та детального звучання, але й водночас робить його невиразним. Основа музики – інструменти та вокал відтворюються відсторонено на задньому плані. Різноманітні музичні записи із різним характером звучання передаються одноманітно. Інтонації та емоції виконавців
що живуть в середньо-частотному діапазоні завуальовані серед домінування басу та сибілянтів. Довготривале прослуховування не цікаве та з часом викликає дискомфорт.

В більшості випадків (і ці АС не виняток) характер звучання багатосмугових акустичних систем формують характеристики розподільних фільтрів. Інші фактори, такі як незадовільні характеристики динаміків чи неякісно спроектоване акустичне оформлення трапляються набагато рідше.
В даному випадку графіки характеристик фільтрів цілком це підтверджують:

Характеристики фільтрів та імпедансу

Штатні фільтри 2-го порядку з боку СЧ та з боку ВЧ динаміків, частота розподілу близько 4 кГц. Фільтр низьких частот знижує рівень сигналу для НЧ-СЧ динаміка починаючи з 300 Гц і вище по частоті, а фільтр високих частот формує занадто високий рівень віддачі для високочастотного динаміка. Ці фактори цілком пояснюють характер амплітудно-частотної характеристики та звучання в цілому.

Конструктивно кросовери виконані досить добротно, з використанням котушок індуктивності з “повітряним” осердям, конденсаторів Philips MKT та дротяних резисторів з 5% допуском.

Штатні фільтри ASW Varius Mod. 1

Заміри характеристик низькочастотного динаміка та його роботи в корпусі з фазоінвертором показують що акустичне оформлення налаштовано коректно, про що свідчить доситатньо рівномірна частотна характеристика на низьких частотах.
З графіку імпедансу видно що порт фазоінвертора налаштований на частоту 53 Гц. Мінімум опору складає 4.1 Ом на частоті 254 Гц, максимум 25.3 Ом на частоті 1.64 кГц. Локальних провалів імпедансу, що є небажаним навантаженням для підсилювача немає.

Апгрейд. Налаштування нових кросоверів.

Як я вже зазначив, акустичне оформлення зроблено коректно, тому налаштування звузимо до роботи з фільтрами. Єдине що довелось скоригувати в акустичному оформленні – це зменшити кількість звуко-поглинаючого матеріалу, якого було набито в корпус з надлишком. Що дозволило прибрати невеличкий нахил частотної характеристики +2 дБ від 60 до 200 Гц.

Характеристики акустичних систем з новими фільтрами:

Амплітудно-частотні характеристики
Характеристики фільтрів та імпедансу

Фінальний варіант кросоверів налаштований наступним чином: з боку СЧ фільтр низьких частот 2-го порядку, з боку ВЧ фільтр високих частот 3-го порядку. Частота розподілу складає 2.6 кГц.
Було випробувано кілька варіантів фільтрів з різними порядками та частотами розподілу. По суб’єктивним оцінкам звучання переміг варіант з найнижчою можливою частотою розподілу та 3-м порядком фільтра для ВЧ динаміка.
Фільтр низьких частот має характерні нахили: -1.5 дБ біля 1 кГц та +1 дБ близько 2.2 кГц. Такий характер поведінки фільтра не випадково зроблений, він дзеркально повторює поведінку АЧХ динаміка, що в сукупності дає рівну частотну характеристику на середніх частотах. Фільтр ВЧ має подібний характер (з нахилом +1 дБ біля частоти зрізу), що в сукупності забезпечує безшовний перехід характеристик від СЧ до ВЧ динаміка та рівномірну діаграму направленості.
Інші варіанти фільтрів нижчих порядків та з вищою частотою розподілу СЧ-ВЧ забезпечували рівномірну АЧХ по акустичній вісі, але гіршу діаграму направленості у вертикальній площині, що було в де-якій мірі дискомфортним при зміні положення слухача.
Остаточний варіант фільтрів має плавну діаграму направленості та практично однаковий тональний баланс для сидячого положення слухача так і для положення стоячи. Що важливо для комфортного прослуховування та розташування акустичних систем в приміщенні.

Нові кросовери для ASW Varius Mod. 1

В нових кросоверах застосовані котушки індуктивності Vajd Audio (номінали зроблені на замовлення), конденсатори JB jfx premium, Monacor MKT, дротяні низько-індуктивні резистори.
Конструктивно плати фільтрів розділені на ВЧ та НЧ секції та розташовані в 2 яруси для того щоб поміститись в передбачені місця кріплення штатних фільтрів. Залишена опція роздільного підключення динаміків по схемі bi-wiring чи bi-amping.

Звучання в цілому цих акустичних систем з новими фільтрами безумовно більш повноцінне завдяки більш рівномірній частотній характеристиці та відновленому середньо-частотному діапазону який був “придушеним” штатними фільтрами.


Якщо Ви бажаєте вдихнути нове життя у звучання Ваших акустичних систем, будь ласка звертайтесь:

Докладніше про налаштування та апгрейд акустичних систем:

Comments are closed.